Громадська організація
Всеукраїнський центр протидії корупції
та сприяння правоохоронним органам

044 379 17 40

Заява ГО "Антикорупційна ініціатива" щодо насильства над учасниками Євромайдану

03/12/2013

Громадська організація «Всеукраїнський центр протидії корупції та сприяння правоохоронним органам «Антикорупційна ініціатива» приєднуються до Заяв Уповноваженого Верховної ради України з прав людини, інших громадських та правозахисних організацій України, міжнародних організацій та дипломатичних представництв іноземних держав, що рішуче засудили насилля, здійснене українською владою проти мирних громадян України й інших країн в Києві та інших містах України.

Конституція України гарантує кожному право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації. Аналогічні гарантії містить Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства України. Проте, вранці 30 листопада 2013 року працівники правоохоронних органів, застосувавши грубу силу, оточили і розправились з мирними громадянами, переслідували учасників мітингу, добивали їх, а також намагались вдертись до релігійних споруд, де опинилась частина мітингувальників. 

Будь-які пояснення, що виправдовують явно непропорційне застосування сили потребами встановлення новорічної ялинки та відновлення проїзду транспорту, є надзвичайно цинічними, неприйнятними і мають бути відкинуті. Спроби виправдатись тим, що проти працівників міліції була застосована сила, також не можуть братись до уваги, у світлі численних повідомлень і свідчень про заздалегідь підготовлені провокації. 

Ми розуміємо, що подібні дії міліції не могли бути ініціативою ані самих бійців спецпідрозділів, ані їх прямих командирів. Ми розуміємо, що наказ на акцію з розгону Євромайдану було віддано на більш високому рівні. Проте, це жодним чином не впливає на нашу оцінку дій міліціонерів, які жорстоко били і розправлялися із беззбройними, беззахисними громадянами України. Ми оцінюємо ці дії як такі, що грубо порушують права людини, Конституцію та закони України.

Події попередніх місяців і тижнів переконують, що переважна більшість наших співгромадян підтримують європейську інтеграцію України. На захист своїх прагнень вони вийшли на публічні масові акції. Ці акції проводилися в цілому мирно і без насильства.

Контекст подій не залишає сумніву, що рішення про відкладання підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, яке викликало широкий протест у вигляді “Євромайданів”, та злочинний наказ щодо насильницького розгону мирних громадян мають прямий зв’язок і відповідальність за них повністю лежить на нинішній владі.

Ми вимагаємо від Президента України Віктора Януковича, як гаранта Конституції, забезпечити українським громадянам реалізацію права на мирне зібрання та права на мирний протест. Ми закликаємо главу держави вжити усіх дій (або утриматися від таких), щоб силове протистояння не стало формою подальшого розвитку країни, а подолання кризи здійснювалося тільки шляхом діалогу.

В Україні завжди перемагали консолідуючи ідеї. Ми закликаємо до мирних форм громадського спротиву і до законних форм вирішення політичної кризи, що розгортається в Україні, оскільки тільки таким чином можна зміцнити її соборність, відновити незалежність і повернути на шлях цивілізованого розвитку й інтеграції до Європейського Союзу. 

 Ми закликаємо громадські організації України, усіх небайдужих громадян підтримати нас у цьому зверненні. Ми впевнені, що інтереси, позиція та воля українського народу є верховними, будуть виявлятися у мирних формах та будуть почуті і враховані усіма політичними силами – як насамперед владою, так і опозицією.

 

 Правління ГО "Антикорупційна ініціатива"