Громадська організація
Всеукраїнський центр протидії корупції
та сприяння правоохоронним органам

044 379 17 40

Корупція - Європейський погляд

21/05/2018

Корупція - явище, яке загрожує сталому економічному розвитку держави, її етичним цінностям і справедливості, дестабілізує суспільство та ставить під загрозу верховенство права, в тому числі підриває інститути моралі та цінностей демократії.

Результат пошуку зображень за запитом "Corruption Watch"

Як свідчать соціальні дослідження, таке явище як «корупція» найбільше вражає ті країни, які знаходяться на межі, або безпосередньо в «стані», бідності та безробіття, де закони демократії мають формальний характер, механізм захисту населення фактично не працює, а цінності правлячої верхівки поставленні вище благ населення.

Щоб змусити населення бути максимально залежним від уряду, останній не забезпечує своїх громадян належними і обіцяними житлом, охоронною здоров’я, освітою, безпекою, тощо. Затримка в розвитку інфраструктури, погана якість будівництва, соціально не захищеність населення (медицина, харчування, освіта і т.д.), постійний дефіцит в державному бюджеті і тому подібне – це і є наслідки корупції. Значна частина нормативно-правових актів, яка приймається правлячою верхівкою, спрямована на позбавлення громадян своїх конституційних прав.

Корупція та міжнародне сприйняття корупції в державі завдають значної шкоди репутації країні та створюють перешкоди для внутрішніх та іноземних інвестицій, потоків на фондовий ринок, глобальної конкурентоспроможності, економічного зростання держави та, в кінцевому підсумку, демократичного розвитку суспільства.

Отримані податки, випущені облігації, доходи від державних інвестицій та інші засоби фінансування державних видатків повинні спрямовуватися безпосередньо на соціальні гарантії, освіту, лікарні, дороги, економіку, а також на забезпечення особистої безпеки громадян.

Корупція і неналежне управління наносять шкоду багатству нації, виводячи грошові кошти з таких проектів і саме від тих прошарків населення, які залежать від державних виплат.

Ряд досліджень по всьому світі показує, як корупція може негативно вплинути на зовнішні інвестиції, обмежити торгівлю, занизити економічне зростання держави, спотворити факти та цифри, пов'язані з державними витратами. Але найбільшої уваги заслуговують дослідження, які безпосередньо пов'язують корупцію в державах, де постійно зростає рівень бідності та нерівності доходів громадян.

Корупція створює фіскальні спотворення та «перерозподіляє» кошти, що виділяються на доходи, житло чи пенсії, а також послаблює рівень соціальних послуг, від чого в першу чергу страждає малозабезпечене населення країни. У зв’язку з підвищенням рівня корупції у світі, нерівність доходів у більшості країнах з кожним роком збільшується.

Все частіше по всьому світі організовуються масові акції та страйки в знак протесту, оскільки громадяни починають втрачати віру в здатність та готовність посадових осіб до виконання покладених на них обов’язків та завдань.

Однак, політична та економічна нестабільність продовжує зростати. Інвестиції знижуються. Продаж акцій інвесторами, їх вартість та рейтинг компаній поступово знижується. Такі компанії поступово позбавляються ліцензій та можливість продавати (надавати) свої послуги та товари. Інші організації відмовляються співпрацювати з ними. А донори чи інші фінансові установи більше не надають кредитів або допомоги країнам, управління яких є «темними».

Тому, ключовими принципами належного управління є: верховенство права, демократичність, рівність, чесність, прозорість, дієвість та ефективність, справедливість, підзвітність, відповідальність.

Дотримання таких принципів управління дасть змогу будь-якій державі конкурувати на світовій арені, не лише як держава з високим рівнем економічного розвитку, а як держава зі сприятливими соціальними умовами для життя, де людина є найголовнішою цінністю.


За матеріалами Corruption Watch