Громадська організація
Всеукраїнський центр протидії корупції
та сприяння правоохоронним органам

044 379 17 40

Найбільш ризикована в українському секторі оборони - сфера закупівель

03/12/2015

Україна зіткнулася з високим ризиком корупції у військових установах, свідчать дані дослідження міжнародної антикорупційної організації Transparency International. за даними www.112.ua

Антикорупційний індекс оборони класифікує країни за шкалою від А (дуже низький ризик корупції) до F (критичний ризик). Україна потрапила в групу D з дуже високим ризиком корупції.

"Україна зараз перебуває у критичній точці. Якщо Міністерство оборони виконає свої антикорупційні зобов'язання, військовослужбовці зможуть краще й активніше захищати український народ. Затягування реформи є критичним для стабільності, економічного розвитку та міжнародної довіри донорів. Конфлікт, з яким сьогодні зіткнулася Україна, надає боротьбі з корупцією ще більшого значення. Якщо через корупцію українські солдати не отримують грошей або повинні купувати обладнання за свої кошти, це руйнує військову ефективність і демотивує народ. Одних реформ Міністерства оборони мало – для того щоб зробити антикорупційну боротьбу ефективною, потрібен сильний зовнішній контроль", - зазначила Катрін Діксон, директор Transparency International з питань оборони і безпеки.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем світу, витрати в секторі оборони стрибнули на 20% у 2014 році, а в 2015 році очікується їхнє подвоєння. Хоча закон "Про доступ до інформації" дозволяє оприлюднення загальної інформації про витрати в оборонній сфері, військовий бюджет не публікується на урядових сайтах. Відсоток військових витрат, який йде на секретні справи та програми, є невідомим, а парламенту надається доступ до секретної інформації про витрати тільки постфактум.

Дослідження визначило сферу закупівель як найбільш ризиковану в українському секторі оборони. Останні поправки в законодавство про державні закупівлі спростили процес закупівель для Міноборони через нинішню нестабільність, дозволивши застосовувати переговорну процедуру протягом АТО, але Transparency International попереджає, що це підвищує ризик корупції. TI рекомендує регулярно здійснювати контроль за будь-якими пільгами, щоб запобігти зловживанням ними, адже вони можуть звести нанівець позитивні ініціативи на кшталт електронних закупівель.

TI також закликає провести незалежний моніторинг Міністерства оборони, з метою ретельної перевірки позабюджетних витрат.

Разом з тим, як зазначає голова правління Transparency International Україна Андрій Марусов, низка проведених Міноборони реформ має значний антикорупційний потенціал, однак їхня реалізація на практиці потребує часу та наполегливих зусиль з боку міністерства, громадських організацій, волонтерів та міжнародних партнерів.

Антикорупційний індекс оборони оцінює існування та ефективність інституційного та неформального контролю управління ризиком корупції в установах оборони і безпеки. Команда експертів TI на основі великої кількості джерел та опитувань з 77 показниками забезпечує уряд детальною оцінкою сумлінності оборонних установ. Дослідження проводилися на Близькому Сході, в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, а також у країнах "Великої двадцятки".