Громадська організація
Всеукраїнський центр протидії корупції
та сприяння правоохоронним органам

044 379 17 40

Новела «Корупція як глобальне явище»

17/10/2018

«Якщо людина віддана  «Ідеї», важливість якої для неї більша за  життя,  а життя без неї втрачає сенс, то вона в принципі є непідкупною» (Т. Тарасів)

 


Відразу виникають питання , - «А що це може бути за «Ідея»?», «А що це є «корупція»?» Корупція - це ...!?! 

То що це таке,  подолання чого потребує  високого розуміння і може сперечатися  з людством за життя? Чи не забагата ціна?

Проблематичність корупції, -  це задача стародавня та, зрозуміло, стосується не тільки однієї України. Вона настільки серйозно зачіпає все світове співтовариство, що Організація Об'єднаних Націй була змушена прийняти «Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти корупції» (відкрита для підписання 31 жовтня 2003 року), сталося в мексиканському місті Мерида, яку Україна ратифікувала 18 жовтня 2006 року. Цей міжнародний договір передбачає заходи щодо попередження корупції, покарання винних, а також механізми міжнародного співробітництва в боротьбі з нею та зобов'язує держави члени проводити політику протидії корупції, затверджувати відповідні закони і засновувати спеціальні органи для боротьби з цим явищем. Створення ефективної системи протидії корупції та зменшення негативних впливів корупції на всі сфери життя суспільства сьогодні є одним з найважливіших завдань міжнародної спільноти в цілому та України зокрема. Дослідженням явища корупції та міжнародних угод спрямованих на її подолання, займалися та займаються  вчені та інтелектуали всього світу.

За даними ООН через корупцію країни недоотримують 2,6 трлн. доларів, що становить 5% світового ВВП, і щороку в світі на хабарі йде 1 трлн. доларів.
Для порівняння рівня корупції в країнах світу застосовуються кілька методик та індексів. Найбільш повні дослідження проводить міжнародна неурядова організація "Transparency International", однак і до них, зрозуміло, треба ставитися критично, але  певні висновки з матеріалів цієї організації «Країни з найнижчим і найвищим рівнем корупції» можна зробити. У світовому Індексі сприйняття корупції від Transparency International за 2017 рік Україна отримала лише 30 балів зі 100 можливих, сусіди України у рейтингу - Гамбія, Іран, М’янма та Сьєрра-Леоне, та посіла 130-те місце серед 180-ти країн у світовому Індексі сприйняття корупції (СРІ) за 2017 рік. На превеликий жаль Україна стала найкорумпованішою країною Європи. Підвищення позиції України у рейтингу на 2018 рік, за словами експертів організації, вдасться досягнути за рахунок того, що українські антикорупційні органи (САП та НАБУ) направлять до суду справи щодо підозр у корупції високопоставлених чиновників, а також  роботи реєстру електронних декларацій, реформи державних закупівель і використання системи ProZorro. Але, водночас, повільне зростання індексу України у Transparency International, зокрема, експерти пояснюють браком політичної волі керівництва країни до боротьби з корупцією і низьким рівнем довіри до українських судів та прокуратури. Поліпшити результат України, в підсумковому рейтінгу, може запуск Антикорупційного суду і продовження судової реформи, а також перезапуск Нацагентства із запобігання коруції та позбавлення правоохоронців права втручатися в економічну діяльність.

Шо до лідерів та аутсайдерів рейтингу, - «Очолюють Індекс сприйняття корупції від Transparency International Нова Зеландія (89), Данія (88) та Фінляндія (85). Тоді як найбільш корумпованими країнами світу названі Сомалі (9), Південний Судан (12) та Сирія (14). Експерти наголошують, що показники нижче 50 балів мають понад дві третини зі 180 країн у рейтингу. Це означає, що понад шість мільярдів людей живуть в корумпованих країнах». В Transparency International також зазначили, що задля глобальної боротьби з корупцією уряди країн в усьому світі мають робити більше для розвитку громадянського суспільства, підтримки вільної преси, захисту активістів і журналістів, а також забезпечення прозорості та підзвітності у державних і приватних установах.

Тож, якщо відверто, то «Корупція» - це один із щаблів національної зради та зґвалтування суспільства. Тому серед «гарячих» тем останнього часу, активно  обговорюваних на всіх рівнях, -  від офіційних заяв керівництва країни до «диванних посиденьок в Інтернеті», тема корупції, безумовно, займає одне з перших, якщо не перше місце . За приміром, -       «https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2538415-rezultaty-vno-mozno-bylo-kupit-policia-razoblacila-masstabnuu-falsifikaciu.html, чи таке, - http://akzent.zp.ua/chinovniki-korruptsionery-i-skandalnye-partijtsy-zaporozhya-kak-reagiruyut-v-politsilah/, або таке, - https://kp.ua/tag/1059/», чи привіт з пройдешнього, - http://h.ua/story/235163/»,  - та багато чого іншого. Інформаційний простір пересичений цією темою.

Стає зрозумілим, що головною причиною такого підвищеного інтересу до цієї теми є розуміння більшістю українців небезпеки корупційних злочинів, які підривають лаштунки, саму основу,  держави, руйнують і розбещують суспільство, підвищують ціни, знищують робочі місця і фактично грабують кожного з нас. Але розуміння розумінням, однак,  буде корисним ще раз розглянути це явище, з метою досягнення більш чіткого уявлення про цей злочин, а найголовніше - для вироблення більш активної громадянської позиції.

Отже, що ж таке корупція. Зауважимо, що це слово чітко визначає саму суть злочину через латинські слова corrumpere «розтлівати» і corruptio «підкуп, продажність; псування, розкладання; розтління»). Якщо коротко, - «Корупція – незаконне збагачення!». Класичне розуміння поняття, - «Корупцією є використання особою влади або свого службового становища для незаконного збагачення або власної неправомірної переваги». Більш суворо та розгорнуто, - ««Корупція - це суспільно небезпечне явище в сфері політики, влади та державного управління, що проявляє себе в умисному використанні особою свого статусу для протиправного отримання майнових і немайнових благ і переваг в будь-якій формі, а так само підкуп цих осіб». І нарешті академічне розуміння явища,- «Корупція - умисне використання державною посадовою особою або прирівняною до неї особою свого службового становища і пов'язаних з цим можливостей з метою протиправного чи неправомірного отримання майнової або іншої вигоди у вигляді, як то, -роботи, послуги, покровительства, обіцянки переваги для себе або для третіх осіб, а так само підкуп державної особи або прирівняної до неї особи шляхом надання їм майнової або іншої вигоди у вигляді, як то, -  роботи, послуги, покровительства, обіцянки переваги для них або для третіх осіб з тим, щоб та державна посадова чи прирівняна до неї особа  використала чи не використала надані їй повноваження при виконанні своїх службових обов'язків, а також вчинення зазначених дій від імені або в інтересах фізичної чи юридичної особи ».

Як же йдуть справи та що коїться з цим ганебним явищем в нашій державі?...

 

Продовження буде…


Володимир Митрофанов,

член відокремленого підрозділу ГО "ВЦПКСПО "Антикорупційна ініціатива" у Запорізькій області