Кілька років тому, після скандалу і судових розглядів, у столиці з'явилося дві Кваліфікаційно-дисциплінарні комісії (КДК), які проводять іспити та надають статус адвокатів (хоча має бути тільки одна). Конфлікт досі триває і як наслідок у майбутньому може бути підняте питання нелегітимності адвокатів, які здавали іспити у тій чи іншій комісії після 2015 року. Саме тому київські юристи, які готуються до іспитів, почали шукати виходи на регіони, щоб у майбутньому не було проблем.
Крім того, реформа в адвокатській галузі передбачає обов’язкову наявність адвокатського свідоцтва, без якого навіть самі заслужені юристи не зможуть представляти інтереси клієнтів в судах будь-якої інстанції і по будь-яким видам суперечок.
Все це спровокувало в регіонах ажіотаж навколо отримання “корочки” адвоката і деякі КДК не забарилися цією ситуацією скористатися. Тому зараз на практиці трапляються випадки, коли для отримання бажаного свідоцтва, крім офіційної плати, треба окремо домовлятися.
Так, минулого тижня правоохоронцями було викрито корупційну схему отримання свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю, що була організована членами КДК адвокатури Тернопільської області. За складання кваліфікаційного іспиту та в подальшому отримання відповідного свідоцтва громадянин повинен був передати секретарю 2 000 доларів США. Обов’язкова умова - кошти потрібно надати до складання іспиту. У подальшому гроші розподілялись між членами комісії, які приймали іспит.
Непрозора система видачі адвокатських посвідчень призвела до того, що сама їх наявність давно перестала бути гарантією якості послуг. Тому при виборі адвоката варто орієнтуватися на ряд загальних критеріїв:
- «Сарафанне радіо» - рекомендації колег і знайомих;
- шукати адвоката вузького спрямування;
- звертати увагу на досвід і стаж роботи в конкретному напрямку;
- не варто розраховувати на людину, яка гарантує успіх або одразу натякає на необхідність хабара в суді для прискореного і успішного вирішення справи.