Громадська організація
Всеукраїнський центр протидії корупції
та сприяння правоохоронним органам

044 379 17 40

Як потрібно боротись з корупцією!!!

21/06/2018

Історія цієї боротьби почалась у маленькому селищі Південної Африки Олівенхоутбош. Містер Фейб, голова керівного органу школи імені Уолтера Сісулу, з перших днів своєї діяльності закликав вчителів до боротьби з грубими зловживаннями директором школи Гаросом Кабінде своїм посадовим становищем.

Він спрямовував свої зусилля на те, щоб освітня система функціонувала належним чином, а управління школою та її фінансами поліпшилось. Проте, на кожному кроці йому довелося стикатися з перешкодами.



Все почалося з того, що Фейб запросив доступ до фінансових документів школи. Однак директор відмовився їх надати без жодних на те підстав.

В ході власного розслідування він встановив, що школа мала два банківські рахунки, один поточний, а інший – інвестиційний (який до речі згодом був закритий, а кошти перераховані на поточний рахунок). Це було порушенням Закону про школи в Південній Африці (SASA), оскільки шкільний керівний орган (ШКО) не отримував дозволу на відкриття додаткового рахунку.

Фейб неодноразово звертався до Департаменту освіти з листами, в яких детально обґрунтовував звинувачення у неналежному розпорядженні шкільними коштами, нехтуванні його наглядовими функціями з боку директора, а також призначенні професорсько-викладацького складу через корупційні схеми (все як і в Україні). Однак, жодних відповідей так і не отримав.

Зі своєї сторони Департамент освіти повідомив, що по результатам проведеної ним перевірки  жодних порушень зі сторони Гароса виявлено не було.

Маючи відповідні повноваження, Фейб отримав відповідні виписки з банківського рахунку школи і виявив значну кількість підозрілих операцій, а саме безпідставний рух коштів з одного рахунку на інший. Однак і по цьому факту директор не надав жодних пояснень.

На цьому етапі розпочалась підготовка листів до відповідних органів влади та зустрічі з керівництвом наглядових органів для обговорення фінансової звітності.

Очевидні порушення і бездіяльність влади свідчила про те, що директор знаходився під їх протекторатом.

Далі це питання було підняте в університеті Тшване, до якого належить школа імені Уолтера Сісулу. Однак прохання щодо розслідування було відхилено з підстав відсутності істотних доказів. А Фейб виявився крайнім. 

Через деякий час він помітив незадоволення деяких вчителів діями директора школи та почав розповсюджувати серед персоналу петиції із переліком зловживань з боку Гароса. Цей документ потрапив до головного офісу Департаменту освіти, але там прийшли до висновку, що Фейба потрібно вилучити зі складу ШКО.

Цей випадок є ще одним прикладом того, як державні органи можуть стати каменем спотикання на шляху до належного управління. Директор школи все ще залишається на своїй посаді, тоді як особу, яка виявила правопорушення, департамент не підтримав, і, врешті-решт, усунув з посади в ШКО.

Але Фейб не зупиняється та продовжує свою боротьбу…

На нашу думку це дуже показовий випадок! Не дивлячись на створені перепони людина продовжує відстоювати свою точку зору та не збирається відступати.

Є над чим поміркувати, а можливо і взяти приклад...

За матеріалами Corruption Watch